
Основната цел на интервюто е работодателят да си създаде лично впечатление за вас, в частност, да провери доколко написаното в CV-то ви отговаря на реалността. Някои умения могат да бъдат проверени чрез тест, но за всичко останало, интервюиращите ще си вадят заключения от начина, по който се държите и говорите.
Неувереното държание е нещо, което те ще забележат веднага, а по-лошото е, че може да го изтълкуват като сигнал, че не сте достатъчно компетентни за съответната длъжност. Компетентният човек е уверен в себе си и това му личи, дори и когато излъчва известно притеснение.
Разбира се, самоувереността не бива да се бърка със самонадеяността, която е другата крайност и е не по-малко лоша от неувереността. Самонадеяният човек има нереална представа за себе си и възможностите си и съответно не е подходящ за позиции, изискващи висока отговорност.
Самонадеяността се разпознава лесно, защото съдържа елементи на арогантност. Затова, на интервюто е важно да се държите уверено, но сдържано и да показвате уважение както към интервюиращите, така и към всички неприсъстващи, за които стане дума в разговора.
Например, ако говорите за бившия си началник с неуважение, ще дадете на интрвюиращия да разбере, че така ще се отнасяте и към бъдещия си началник.
Но нека се върнем към увереността и към най-важния въпрос – как да я постигнем. Очевидно, ако ви липсва увереност, масовите интернет съвети от типа „бъдете уверени“ няма да помогнат много, затова ще ви представя три конкретни действия, които да предприемете, за да прокудите страха и безпокойството и наистина да станете по-уверени, когато отидете на интервю за работа:
1. Кандидатствайте само за длъжности, за които сте компетентни
Това е най-важното условие за постигане на увереност. Например, ако умеете да развивате теми, а решаването на задачи ви затруднява, съвсем естествено е, че на контролно по литература ще се чувствате много по-уверени, отколкото на контролно по математика. С други думи, човек е уверен тогава, когато знае какво прави.
Затова, изградете цялата си стратегия за търсене на работа именно върху тази основа. Само така ще увеличите шансовете си за успех и ще съкратите времето за търсене на работа. Само по този начин CV-то ви може да бъде достатъчно силно и само по този начин ще имате нужната увереност на интервюто за работа.
Обикновено човек е компетентен за такава длъжност, на която е работил достатъчно дълго, за да натрупа опит или евентуално за следващото ниво в йерархията, ако е работил още по-дълго и е поемал повече отговорности (например замествал е шефа в отстъствието му и т.н.).
Затова, ако сте в началото на кариерата си и още не сте натрупали практически опит, трябва да се прицелите в позиции на ниско ниво (entry-level), защото за тях не се изисква голям стаж, но именно оттам можете да започнете да натрупвате такъв.
За да имате нужната увереност, насочете се към сфера, за която образованието ви е подходящо, и изберете такава „входна позиция“, за която имате необходимите лични качества. Например, ако не сте общителен, не кандидатствайте за работа с клиенти и продажби, а ако обичате да общувате с много хора, не се опитвайте да станете счетоводител или анализатор.
За да определите по-добре личните си качества, можете да си направите тестове (потърсете с Google „aptitude test“ или „тест за подходяща професия“). Може също да поговорите с близки и познати или да се обърнете за помощ към кариерен консултант или кариерен коуч.
2. Напишете си домашното (подгответе се за интервюто)
Ученикът влизате в час много по-уверен, ако в чантата си има написано домашно, отколкото ако няма, нали? Същото усещане ще имате и когато се подготвите предварително за интервюто за работа.
Нямам предвид да репетирате пред огледалото, макар че понякога и това е необходимо. По-важното е да научите точно къде и при кого отивате. Така ще знаете какво да очаквате. Колкото повече информация имате за фирмата, за нейната дейност и за естеството на работата, толкова по-малко въпроси ще се окажат неочаквани за вас.
Разровете в интернет, и направете детайлно проучване на фирмата и бизнеса ѝ. Научете колкото е възможно повече за дейността, за мениджмънта, за финансите – за всичко! Започнете с фирмения уебсайт, но не спирайте дотам. Ползвайте Google и прочете новините около фирмата и бизнес сектора ѝ.
Влезте в сайта на Търговския регистър и вижте кои са директорите, какъв е годишният оборот, печалбата и т.н. В идеалния случай, бихте могли съберете информация и за конкурентните фирми. Така няма да остане тема, на която да не можете да водите разговор по време на интервюто за работа.
3. Осъзнайте че интервюто за работа не е изпит
Важно е да знаете, че интервюто за работа не е изпит или контролно (макар че може да ви подложат на тест за езикови или други умения). Човекът срещу вас не е „даскал“, въоръжен с червена химикалка и готов да ви „пише двойка“ веднага щом не „уцелите” отговора на някой въпрос 🙂 Ако осъзнаете това, ще ви олекне и ще се почувствате по-уверени.
Интервюто за работа не е тест, в който всеки въпрос има само един верен отговор и печелите точки само ако дадете „правилен“ отговор. По-добре гледайте на интервюто като на нормален разговор с хора от съответния професионален бранш. В такъв разговор въпросите са отворени и от вас се очаква да изказвате мнения и идеи.
В общият случай, интервюиращите са ваши евентуални бъдещи колеги и/или началници. Те избират човек, с когото ще работят всеки ден поне по 8 часа, така че трябва просто да го харесат.
Ако се държите естествено, като на среща с колеги от бранша и просто сте любезни, приятелски настроени и проявяващи нужното уважение, ще имате всички шансове да ви харесат, дори и да „сгрешите” отговора на някой въпрос.
Заменете неизвестността с увереността
Неувереността произтича от естествения страх, който всички хора изпитваме от непознатото и неизвестното. Колкото повече неизвестни има пред вас, толкова по-неуверени ще бъдете. И обратно – колкото по-добре познавате средата, толкова по-уверени ще се чувствате.
Ако кандидатствате за работа, която ви е позната, ще бъдете по-уверени на интервюто. Ако знаете повече фирмата, дейността ѝ и хората в нея, ще бъдете по-спокойни на срещата с работодателя. Ако осъзнаете, че интервюто за работа не е изпит, а бизнес среща с потенциални колеги, ще придобиете по-добро самочувствие.
Допълнителен съвет: Ако по характер сте от по-притеснителните, може преди деня на интервюто да отидете до офиса на фирмата, да видите на кой етаж е, къде са асансьорите, стълбите и вратата или рецепцията, ако има. Така ще избегнете допълнителното напрежение от влизането в непознато място, а и ще си спестите евентуалното лутане в деня на интервюто.
Благодаря, утре съм на интервю. Ама аз знам, че ще ме вземат, защото нещата са уредени.
Радвам се за вас и ви желая успех 🙂 Това също е добра подготовка. Няма нищо лошо в това да търсиш работа с връзки.